Światowy dzień ziemi

Dzisiaj proponujemy Dzieciom i ich Opiekunom

Wykonanie pracy z materiałów wtórnych takich jak: szary papier, sznurek, kartony, nakrętki, korek, plastikowe butelki, papierowe tacki, rolki po papierze, gazety.
      
Może to być makieta osiedla, projekt marketu, nowoczesny robot, projekt placu zabaw, projekt parku, fantazyjne zwierzę, nowoczesna maszyna informatyczna, robot kulinarny, dinozaur, pojazd kosmiczny i wiele innych pomysłów.

       Wszystko zależy od indywidualnej fantazji dziecka,
a nawet całej rodzinki, która może zaangażować się
w zabawę z dzieckiem.

Do wykonania pracy będą potrzebne: klej, nożyczki, taśma klejąca, zszywacz, farby, pędzle, kubek do wody.
Po wykonaniu pracy elementy papierowe można pomalować farbą według własnego pomysłu, a wykonanej pracy nadać oryginalną nazwę. Jeszcze tylko podpisy autorów pracy i pamiątkowe zdjęcie do albumu pod nazwą ,,Rodzinna zabawa w czasach koronawirusa 2020r”.

Zdjęcia prac można przesyłać na adres mailowy:
zs16.swietlica@interia.pl
Życzymy udanej zabawy i wielu ciekawych pomysłów
 Wychowawcy świetlicy

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony

w dniu 22 kwietnia uważany jest za

największe ekologiczne święto świata.

       Dajmy sobie możliwość faktycznego bycia    z Przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu.

      W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać.

Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć. Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.

      Jeśli nie macie dużo czasu, a w pobliżu nie ma większych terenów zielonych, wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, czy między płytkami w chodniku). Zachęcajmy innych do wyjścia tego dnia z budynków, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą.

I powtarzajcie to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

       Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona – senatora wspierającego ochronę środowiska, który           we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa – Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą                    w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.